שאלות וטיפים

strip2

שאלות וטיפים

שאלות ותשובות

אני עובד מדי יום בעבודה משרדית המאלצת ישיבה מול המחשב 8-10 שעות ברציפות. עד לפני מספר שבועות חשתי כאבים בגב התחתון
בתום כל יום העבודה, אך לאחרונה כאב גב החריף ומאלץ אותי להפסיק לעבוד לאחר שעות ספורות, מה לעשות ?


מומלץ לקום כל 15-20 דקות, לעשות סיבוב קטן ולחזור לשבת. בנוסף מומלץ לעשות תרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן. במידה והכאבים לא חולפים – יש להיבדק אצל אורתופד גב.

בזמן שטיפת הכלים בכיור אני חשה בכאבי גב שמקרינים לרגליים, האם אני מועמדת טובה לטיפול באמצעות המכשירים של מדיטרק ?


מדיטרק - המרכז לטיפול בכאבי גב וצוואר מתאים לטיפול באנשים הסובלים מלחץ על העצב בעמוד השדרה המותני. מומלץ להיבדק מוקדם ככל האפשר ולערוך צילום של C.T. מותני על מנת להתחיל בטיפול במרכז. חשוב לציין כי המכשירים במרכז מדיטרק מתאימים בדיוק לטיפול בבעיות אלו.

אני מתאמן בחדר כושר כשלוש שנים, לאחרונה בתום כל אימון אני חש כאבי גב שחולפים רק לאחר מספר שעות של שכיבה ללא תזוזה.
המאמן טוען שהסיבה לכך שיש לי כאבי גב היא שהכאב נובע מכך ששרירי הגב שלי חלשים וכי עלי לחזקם, האם זה נכון?


ככל הנראה, התרגילים בחדר הכושר לא מתאימים לגב שלך. במידה וכאבי הגב לא משתפרים, ייתכן שקיימת בעיה וניתן לבדוק זאת על-ידי צילום הגב ברנטגן או על-ידי C.T

אני עובד כנהג מונית 20 שנה, לפני כחודש החלפתי את המונית ומאז תוקפים אותי כאבי גב מותניים שמלווים בהקרנה לאורך הרגל הימנית,
מה עלי לעשות בכדי לטפל בכאבי גב ?


ראשית, עליך ללכת לבדיקה אצל אורתופד גב, ובמידת הצורך תקבל הפנייה לביצוע צילום של C.T. או של MRI מותני. לפי הממצאים שיעלו בבדיקה, תוכל לקבל טיפול מתאים.

יש לי חנות מכולת קטנה ובכל פעם שאני מפרק ארגזים ומפזר את הבקבוקים על המדפים מופיע אצלי כאב גב חד. בבדיקת C.T שערכתי התברר
שיש לי פריצת דיסק בגובה חוליות L4-L5. האם טיפול באמצעות מכשירי מדיטרק יעזור לי לפתור את הבעיה ?


אכן כן. הטיפול בכאבי גב באמצעות מכשירי מדיטרק נועד בדיוק לבעיות אלו כפי שאתה מתאר.

אני סובלת מכאבי גב קשים ומבדיקת הרנטגן עולה כי אני סובלת מבלט דיסק באיזור חוליות C3-C4. האם שיטת הטיפול של מדיטרק
מתאימה במקרה זה?


אכן כן. הטיפול בכאבי גב באמצעות מכשירי מדיטרק יוכל לסייע לבעיה שציינת. את מוזמנת לפנות עוד היום למרפאה, להתקשר ולקבוע תור לייעוץ ראשוני בטרם התחלת טיפול.

במסגרת עבודתי כקלדנית בבית המשפט אני יושבת שעות ארוכות מול המחשב, לאחרונה הופיעו לי כאבי גב באזור השכמות והצוואר האם תוכל להמליץ לי על טיפול ?


התופעה של כאב בצוואר שנובע ככל הנראה עקב ישיבה ממושכת מול מחשב, היא תופעה מאוד אופיינית. כדי להימנע מכאבים, מומלץ לעשות הפסקות בעבודה כל 15-20 דקות ולבצע מתיחות לצוואר. במידה והכאב לא חולף, מומלץ לעבור בדיקה אצל רופא אורתופד בהמרכז לטיפול בכאבי גב וצוואר על מנת להתחיל טיפול במכשירים הייחודיים של חברת מדיטרק.

לפני חודש ילדתי ומאז הלידה הופיעו אצלי כאבי גב באזור הגב התחתון ועצם הזנב. האם יש קשר להיריון וללידה ומהי שיטת הטיפול המומלצת להפחתת כאבי הגב הבלתי נסבלים שלי ?


מומלץ להיבדק אצל רופא ולראות האם קיימת דלקת בגב או באגן ובהתאם לממצאים בבדיקה לבצע מיפוי או צילום .C.T.

אני סובלת בחודש האחרון מכאבים בגב התחתון שמופיעים רק אחרי שכיבה של כ- 1/2 שעה, כאבים אלו מפריעים לי בשינה ואני מרגישה עייפה ותשושה כל היום. צילום שעשיתי מראה בלטים בחוליות וגם שני שברים שהתאחו, אולם אורטופד שהתייעצנו איתו אומר שלדעתו זה לא אמור לגרום לכאבים כאלו בשכיבה. מה יכולות להיות הסיבות לכאבי גב שמופיעים רק בשכיבה? ומה ניתן לעשות?


על מנת לוודא שהשברים יתאחו, אני ממליץ לעשות מיפוי עצמות Spect היות ויתכן כי מדובר על שברים טריים. בהתאם לתשובה שתתקבל נוכל להחליט על המשך טיפול.

מילון מונחים בסיסי לסובלים מכאבי גב

אזור חוליות החזה


מורכב מ־12 חוליות T1-T12 (מכונה בלועזית: Thoraic).

אלקטרומיוגרפיה (E.M.G)


בדיקה חשמלית המראה את מידת הפגיעה או הלחץ על העצב, המאבחנת האם מדובר בפגיעה כרונית או חריפה או לחילופין פגיעה על רקע מחלה ניאורולוגית, סכרת או בעקבות טיפול כימותרפיה. כמו כן, ניתן לזהות באמצעות הבדיקה את מיקום הלחץ - מיקום העצב הפגוע לפי גובה הדיסק.

בקע דיסק


בקע או פריצה בדיסק הבין חולייתי הגורם לקריעה של מעטפת הדיסק.

הדמיית תהודה מגנטית MRI


שימוש בתהודה מגנטית כדי לקבל מידע רב על מצב העצמות, הדיסק, העצבים והרקמות הרכות ללא שימוש בקרני רנטגן.

היצרות התעלה הספינלית


תהליך הנגרם עקב שינויים במפרקים הבין־חולייתיים. הוא בא לידי ביטוי בגיל מבוגר, בגיל 70 (או אפילו בגיל 50 במידה והמטופל נולד עם תעלה צרה). היצרות תעלה יכולה להיות משנית לבקע דיסק וניתנת לטיפול שמרני.

זנב סוס


החלק התחתון של חוט השדרה. נמצא באזור חוליות L2 (מכונה בלועזית: CaudaEquina).

חוט שדרה


המשכו של גזע המוח, והוא חלק ממערכת העצבים המרכזית, תפקידו לקשר בין המוח לבין שאר אברי הגוף. יש לציין כי פגיעה בחוט השדרה מתבטאת לרוב בכאבי גב, כאבי רגליים או פגיעה ניאורולוגית ברגליים.

חוליות הצוואר


החלק העליון של עמוד השדרה המורכב משבע חוליות, C1-C7.

כאבי גב


הכוונה בעיקר לכאבים בגב האמצעי. כאב זה יכול להקרין לאורך הצלעות לקידמת בית החזה. הוא אינו נובע בהכרח מפריצת דיסק.

כאבים בגב התחתון


% 80 מכאבים אלו נובע מבעיה דיסקלית שנובעת בחוליות חוט השידרה כגון: פריצה, בקע או בלט בדיסק. כאשר כאבים אלו מקרינים לרגליים, תופעה זאת מכונה סכיאטיקה.

כירופרקטיקה


שיטת ריפוי בטיפול שמרני. שיטת זו הומצאה לראשונה בארצות הברית ב־1895. הכירופרקטים עושים שימוש במתיחות - מניפולציה כדי להקל את הלחץ על העצבים. מכשיר ה- Vertetrac מסייע לשיטת טיפול זו והופכה ליעילה יותר.

לחץ עצבי


כתוצאה מבעיה דיסקלית כגון פריצה או בלט דיסק נוצר לחץ על העצב. לחץ זה עלול לגרום לחולשה, רגישות ואף תחושת שריפה.

ליבת הדיסק


חלקו הפנימי המרכזי של הדיסק הבין חולייתי.

מעטפת הדיסק


טבעת חיצונית קשיחה העשויה סחוס (מכונה בלועזית: Annulus Fibrosus).

עמוד השדרה


בנוי מעצמות הנקראות חוליות. חוליות אלו מחוברות באופן המאפשר גמישות ותנועה לכל הגוף. עמוד השדרה ממוקם בין הגולגולת ואגן הירכיים, הוא מגן על חוט השדרה ותומך בשרירי הגב ובצלעות. סטיות של חוליות בעמוד השדרה עלולות לפגוע בתפקוד מערכת העצבים.

עצב השת


העצב הארוך ביותר בגוף יוצא מהחוליות התחתונות של חוט השדרה ויורד לכל אורך הרגל. יש לציין כי רוב פריצות הדיסק מתבטאות בלחץ על חלקים מעצב זה. כאשר הבעיה יכולה להיות תחושתית או מוטורית.

צליפת שוט


זעזוע לכל המערכת הצווארית הנוצר מתנועה פתאומית של הראש אחורה, קדימה ושוב אחורה. תנועה לא צפויה זו עלולה להיגרם מטראומה או כתוצאה מפגיעה מתאונה (למשל, תאונת דרכים בעת עמידה ברמזור). הזעזוע עלול לגרום לשבר או לתזוזה של החוליות. ברוב המקרים הכאב יעבור לאחר מספר ימים. עם זאת, במידה והכאבים ממשיכים או מתחזקים לאחר מספר ימים, ובנוסף חלה תופעה של הקרנת כאב או הרדמות של הגפיים העליונות, מומלץ להתחיל בטיפול שמרני לאחר בירור רנטגני וצילום CT צווארי.

תסמונת זנב סוס


מצב בו החלק התחתון של חוט השדרה נפגע. במצב זה אין למטופל שליטה ביציאותיו ונדרש טיפול ניתוחי מיידי.