שאלות וטיפים

שאלות ותשובות

מומלץ לקום כל 15-20 דקות, לעשות סיבוב קטן ולחזור לשבת. בנוסף מומלץ לעשות תרגילים לחיזוק שרירי הגב והבטן. במידה והכאבים לא חולפים – יש להיבדק אצל אורתופד גב.

מדיטרק – המרכז לטיפול בכאבי גב וצוואר מתאים לטיפול באנשים הסובלים מלחץ על העצב בעמוד השדרה המותני. מומלץ להיבדק מוקדם ככל האפשר ולערוך צילום של C.T. מותני על מנת להתחיל בטיפול במרכז. חשוב לציין כי המכשירים במרכז מדיטרק מתאימים בדיוק לטיפול בבעיות אלו.

ככל הנראה, התרגילים בחדר הכושר לא מתאימים לגב שלך. במידה וכאבי הגב לא משתפרים, ייתכן שקיימת בעיה וניתן לבדוק זאת על-ידי צילום הגב ברנטגן או על-ידי C.T

ראשית, עליך ללכת לבדיקה אצל אורתופד גב, ובמידת הצורך תקבל הפנייה לביצוע צילום של C.T. או של MRI מותני. לפי הממצאים שיעלו בבדיקה, תוכל לקבל טיפול מתאים.

אכן כן. הטיפול בכאבי גב באמצעות מכשירי מדיטרק יוכל לסייע לבעיה שציינת. את מוזמנת לפנות עוד היום למרפאה, להתקשר ולקבוע תור לייעוץ ראשוני בטרם התחלת טיפול.

התופעה של כאב בצוואר שנובע ככל הנראה עקב ישיבה ממושכת מול מחשב, היא תופעה מאוד אופיינית. כדי להימנע מכאבים, מומלץ לעשות הפסקות בעבודה כל 15-20 דקות ולבצע מתיחות לצוואר. במידה והכאב לא חולף, מומלץ לעבור בדיקה אצל רופא אורתופד בהמרכז לטיפול בכאבי גב וצוואר על מנת להתחיל טיפול במכשירים הייחודיים של חברת מדיטרק.

מילון מונחים בסיסי לסובלים מכאבי גב

אזור חוליות החזה

מורכב מ־12 חוליות T1-T12 (מכונה בלועזית: Thoraic).

אלקטרומיוגרפיה (E.M.G)

בדיקה חשמלית המראה את מידת הפגיעה או הלחץ על העצב, המאבחנת האם מדובר בפגיעה כרונית או חריפה או לחילופין פגיעה על רקע מחלה ניאורולוגית, סכרת או בעקבות טיפול כימותרפיה. כמו כן, ניתן לזהות באמצעות הבדיקה את מיקום הלחץ – מיקום העצב הפגוע לפי גובה הדיסק.

בקע דיסק

בקע או פריצה בדיסק הבין חולייתי הגורם לקריעה של מעטפת הדיסק.

הדמיית תהודה מגנטית MRI

שימוש בתהודה מגנטית כדי לקבל מידע רב על מצב העצמות, הדיסק, העצבים והרקמות הרכות ללא שימוש בקרני רנטגן.

היצרות התעלה הספינלית

תהליך הנגרם עקב שינויים במפרקים הבין־חולייתיים. הוא בא לידי ביטוי בגיל מבוגר, בגיל 70 (או אפילו בגיל 50 במידה והמטופל נולד עם תעלה צרה). היצרות תעלה יכולה להיות משנית לבקע דיסק וניתנת לטיפול שמרני.

זנב סוס

החלק התחתון של חוט השדרה. נמצא באזור חוליות L2 (מכונה בלועזית: CaudaEquina).

חוט שדרה

המשכו של גזע המוח, והוא חלק ממערכת העצבים המרכזית, תפקידו לקשר בין המוח לבין שאר אברי הגוף. יש לציין כי פגיעה בחוט השדרה מתבטאת לרוב בכאבי גב, כאבי רגליים או פגיעה ניאורולוגית ברגליים.

חוליות הצוואר

החלק העליון של עמוד השדרה המורכב משבע חוליות, C1-C7.

כאבי גב

הכוונה בעיקר לכאבים בגב האמצעי. כאב זה יכול להקרין לאורך הצלעות לקידמת בית החזה. הוא אינו נובע בהכרח מפריצת דיסק.

כאבים בגב התחתון

% 80 מכאבים אלו נובע מבעיה דיסקלית שנובעת בחוליות חוט השידרה כגון: פריצה, בקע או בלט בדיסק. כאשר כאבים אלו מקרינים לרגליים, תופעה זאת מכונה סכיאטיקה.

כירופרקטיקה

שיטת ריפוי בטיפול שמרני. שיטת זו הומצאה לראשונה בארצות הברית ב־1895. הכירופרקטים עושים שימוש במתיחות – מניפולציה כדי להקל את הלחץ על העצבים. מכשיר ה- Vertetrac מסייע לשיטת טיפול זו והופכה ליעילה יותר.

לחץ עצבי

כתוצאה מבעיה דיסקלית כגון פריצה או בלט דיסק נוצר לחץ על העצב. לחץ זה עלול לגרום לחולשה, רגישות ואף תחושת שריפה.

ליבת הדיסק

חלקו הפנימי המרכזי של הדיסק הבין חולייתי.

מעטפת הדיסק

טבעת חיצונית קשיחה העשויה סחוס (מכונה בלועזית: Annulus Fibrosus).

עמוד השדרה

בנוי מעצמות הנקראות חוליות. חוליות אלו מחוברות באופן המאפשר גמישות ותנועה לכל הגוף. עמוד השדרה ממוקם בין הגולגולת ואגן הירכיים, הוא מגן על חוט השדרה ותומך בשרירי הגב ובצלעות. סטיות של חוליות בעמוד השדרה עלולות לפגוע בתפקוד מערכת העצבים.

עצב השת

העצב הארוך ביותר בגוף יוצא מהחוליות התחתונות של חוט השדרה ויורד לכל אורך הרגל. יש לציין כי רוב פריצות הדיסק מתבטאות בלחץ על חלקים מעצב זה. כאשר הבעיה יכולה להיות תחושתית או מוטורית.

צליפת שוט

זעזוע לכל המערכת הצווארית הנוצר מתנועה פתאומית של הראש אחורה, קדימה ושוב אחורה. תנועה לא צפויה זו עלולה להיגרם מטראומה או כתוצאה מפגיעה מתאונה (למשל, תאונת דרכים בעת עמידה ברמזור). הזעזוע עלול לגרום לשבר או לתזוזה של החוליות. ברוב המקרים הכאב יעבור לאחר מספר ימים. עם זאת, במידה והכאבים ממשיכים או מתחזקים לאחר מספר ימים, ובנוסף חלה תופעה של הקרנת כאב או הרדמות של הגפיים העליונות, מומלץ להתחיל בטיפול שמרני לאחר בירור רנטגני וצילום CT צווארי.

תסמונת זנב סוס

מצב בו החלק התחתון של חוט השדרה נפגע. במצב זה אין למטופל שליטה ביציאותיו ונדרש טיפול ניתוחי מיידי.